top of page

Ból kręgosłup - ocena ruchomości bioder, odcinka piersiowego kręgosłupa i ramion

Kilkadziesiąt lat temu znany klinicysta Vladimir Janda zaczął dostrzegać wzorce u pacjentów z bólami pleców. W szczególności zauważył, że ci pacjenci mieli zahamowany rozwój pośladków. W tamtym czasie niewiele było badań potwierdzających jego teorie wyjaśniające, dlaczego nastąpiło to zahamowanie, ale badania pokazują, że ból może hamować aktywność mięśni pośladkowych.


W 2013 roku Stuart McGill i jego zespół obserwowali to zahamowanie w czasie rzeczywistym. Zaczęli od pomiaru aktywności pośladków, podczas wykonywania przez uczestników mostka biodrowego. Następnie wykonali zabieg terapeutyczny zwany artrogramem, który tymczasowo tworzy w stawie biodrowym ból. Kiedy natychmiast po tym ponownie wykonali mostek biodrowy, stwierdzili, że aktywność pośladka po stronie bolącego biodra została znacznie zmniejszona. Dr McGill nazwał to zjawisko amnezją pośladkową.


Amnezja pośladkowa nie oznacza, że pośladki się “wyłączyły” całkowicie, natomiast oznacza, że mózg zmniejszył przepływ nerwowy do tego obszaru i odpowiednio zahamował mięśnie pośladkowe z powodu bólu (proces zwany artrogennym hamowaniem nerwowo-mięśniowym).


Oto test, aby sprawdzić, czy masz do czynienie z amnezja pośladkową. Celem testu jest sprawdzenie, jak twoje ciało koordynuje wyprost bioder, ruch, który występuje w stawie biodrowym, gdy wstajesz z przysiadu. Aby plecy były zdrowe podczas podnoszenia ciężarów, biodra muszą mieć zdolność do generowania odpowiedniej ilości siły i ponownego “włączenia” w odpowiednim czasie.