top of page

Czy można dźwigać, gdy odczuwasz ból pleców?

Możliwe, że w ciągu następnych kilku tygodni, a może nawet kilku miesięcy, będziesz musiał rozważyć ograniczenie ciężkich treningów i wykonywać tylko te ruchy, które nie wywołują bólu. Ból nie tylko irytuje, ale także zmienia Twój wzorzec ruchowy. Oznacza to, że ból pleców, którego doświadczasz upośledza umiejętności posługiwania się dobrą techniką wykonania ruchu. Ma to bezpośredni wpływ na Twoją wydajność, a trening, gdy odczuwamy ból, dodając do tego obciążenie i w konsekwencji do tego wykonywanie ćwiczeń z niepoprawną techniką sprawi jedynie, że problemy mogą się pogłębić. Robienie ciężkiego treningu nie zważając na ból i kontuzje nie może się dobrze skończyć.


Jeśli chcesz zlikwidować ból i wrócić do ciężkiego dźwigania, musisz ograniczyć każde ćwiczenie wywołujące ból. To nie oznacza, że powinieneś przestać ćwiczyć! Musisz zmienić swój trening jedynie tymczasowo, aby umożliwić organizmowi powrót do zdrowia.


Kiedy zgłosić się do lekarza?


Jeśli żadna ze strategii powrotu do zdrowia nie działa, a twój ból jedynie się stopniowo pogłębia poszukaj wykwalifikowanego fizjoterapeuty lub ortopedy specjalizującego się w bólu pleców. Jeśli od niedawna doświadczasz niekontrolowanej utraty masy ciała, nietrzymania moczu, bólu i drętwienia brzucha lub dna miednicy, najlepiej będzie zgłosić się do lekarza. Istnieje duża szansa, że lekarz rodzinny zabroni na kilka tygodni jakiegokolwiek dźwigania, poda odpowiednie leki przeciwbólowe łagodząc jedynie krótkotrwale objawy. W takim wypadku są szanse, że ból wróci, ponieważ przyczyna nie została wyeliminowana. Wyeliminowanie ruchu, postawy lub obciążenia, które wywołuje ból to tylko połowa sukcesu w usuwaniu jakichkolwiek kontuzji.


Aby wyeliminować objawy i budować organizm bardziej odporny na kontuzje potrzeba przyjrzeć się rdzeniowi ciała i jak odnosi się do przyczyn kontuzji pleców.


STABILNOŚĆ RDZENIA


Wyobraź sobie orkiestrę symfoniczną, Każdy muzyk w orkiestrze musi grać na swoim instrumencie w jednolity sposób mimo ciągłych zmian tempa. Podobnie organizm musi koordynować każdy mięsień, aby wytworzyć celowy i solidny ruch.


Mięśnie otaczające kręgosłup - przednie i boczne mięśnie brzucha, mięśnie prostowników pleców,