top of page

Jak mięśnie się kurczą?

W dzisiejszych czasach zwykliśmy traktować nasze ciała jako niesamowicie skomplikowane maszyny, które pozwala nam na wykonywanie bardzo złożonych czynności. Ale jak wiele z nas faktycznie wie, jak działa jeden z najważniejszych układów naszego ciała - układ mięśniowy? Mięśnie to nie tylko silniki naszego organizmu, ale też prawdziwe dzieła sztuki - dzięki nim możemy biegać, skakać i podnosić ciężary.


Mięśnie szkieletowe składają się z pojedynczych komórek mięśniowych, zwanych włóknami mięśniowymi. Włókna te są długie i cylindryczne, a ich długość może wynosić od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Włókna mięśniowe zawierają liczne miofibryle, które są głównym elementem kontrakcji mięśni. Miofibryle z kolei składają się z dwóch rodzajów białek filamentowych: miozyny i aktyny. Miozyna to ciężkie białko, które tworzy filament grubościowy, podczas gdy aktyna to cienkie białko, które tworzy filament cieniowy. Te dwa rodzaje filamentów są ułożone w sposób, który umożliwia skurcz mięśnia.


Włókna mięśniowe są otoczone przez błonę komórkową zwana sarkolemmą. Wewnątrz każdego włókna mięśniowego znajdują się liczne jądra, które kontrolują syntezę białek mięśniowych i regenerację uszkodzonych tkanek mięśniowych.


Mięśnie szkieletowe są unerwione przez komórki nerwowe zwane motoneuronami. Każdy motoneuron może unerwiać wiele włókien mięśniowych, a każde włókno mięśniowe może być unerwione przez wiele motoneuronów. Połączenie między motoneuronem a włóknem mięśniowym nazywa się jednostką motoryczną.