top of page

SPECYFIKA TRENINGU

Zaczynając trenować powinniśmy określić dokładnie w czym chcemy być lepsi, w jakich dokładnie ruchach i w jakim dokładnie sporcie, a następnie rozpocząć odpowiednio zaprogramowany trening najdokładniej odwzorowujący wymagania metaboliczne charakteryzujące dany sport.


Musimy brać pod uwagę nie tylko specyfikę wykorzystywanych systemów energetycznych czy skupienie się na trenowaniu tych grup mięśniowych, które najintensywniej pracują podczas uprawiania danego sportu, ale także spełnienia wymogów stawianych przez ten sport w zakresie wytwarzania siły, prędkości i zakresu ruchu oraz częstotliwości skurczów mięśni.


Podczas układania planu treningowego, programowanie musi uwzględniać takie rzeczy, jak poziom zaawansowania sportowca oraz sposób w jaki dana osoba faktycznie wykorzystuje siłę fizyczną przy uprawianiu swojego sportu.


Każdy trener powinien znać wymogi metaboliczne swojego sportu: czas trwania najdłuższego i najkrótszego wysiłku, ich intensywność, czas potrzebny na regenerację do następnej jednostki treningowej, czas trwania zawodów, oraz typową długość okresów odpoczynku między poszczególnymi występami. Powinien również znać korzyści wynikające ze zwykłego zwiększenia poziomu siły, której niedostateczny poziom ogranicza możliwość rozwoju wszystkich innych parametrów sportowych.


Sportowcy wytrzymałościowi osiągają dobre rezultaty w zakresie zwiększania siły, realizując na siłowni typowy program dla osób początkujących z tego powodu, że zdecydowana większość z nich to pod tym względem kompletni nowicjusze, a im większa siła, tym mniejszy procent siły absolutnej jest wykorzystywana do podtrzymania długotrwałego wysiłku na poziomie submaksymalnym.


Podobnie zaawansowany sprinter wykonujący podczas zawodów pracę wyłącznie beztlenową i który potrzebuje dużej ilości siły eksplozywnej oraz mocy, odniósłby bezpośrednie korzyści z intensywnego (i odpowiednio ukierunkowanego) treningu z ciężarami.


Siła jest szeroką umiejętnością, istnieją jej różne rodzaje. Każda posiada swój precyzyjny wzorzec ruchowy, który powstaje w twoim mózgu i każe mięśniowym napinać się we właściwym czasie, aby poruszać właściwymi stawami we właściwy sposób w przestrzeni. Ćwiczenia związane z siłą uczą nasze włókna mięśniowe kurczyć się tak szybko jak to możliwe, przy jednoczesnym utrzymaniu koordynacji.


W praktyce.